Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

AB Sigorta Otoriteleri


EIOPA
 

2011 yılı itibariyle AB genelinde daha önce faaliyette bulunan denetleme komitelerinin yerini almak üzere  üç yeni denetleme otoritesi ile Avrupa Sistemsel Risk Kurulu tesis edilmiştir. Söz konusu denetleme otoriteleri arasında kurulan Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Otoritesi(European Insurance and Occupational Pensions Authority-EIOPA )sigorta ve mesleki emeklilik alanlarındaki denetlemeden sorumludur.

2011 yılında kurulan  EIOPA, daha önce  sigorta, reasürans ve mesleki emeklilik konularında taslak uygulama önlemlerinin hazırlanmasında Avrupa Komisyonu’na tavsiyelerde bulunmak üzere kurulan Avrupa Sigorta ve Emeklilik Denetçileri Komitesinin (Committee of European Insurance and Pensions Supervisors –CEIOPS-) yerini almıştır.

EIOPA, üç Avrupa denetleme otoritesi ile  Avrupa Sistemsel Risk Kurulu’ndan oluşan  Avrupa finansal denetleme sisteminin bir parçasını oluşturmakta olup  bağımsız bir istişari kuruluştur. EIOPA’nın başlıca sorumluluk alanları arasında finansal sistemin istikrarının ve  piyasa ve finansal ürünlerin şeffaflığının desteklenmesi ile poliçe sahiplerinin korunması yer almaktadır.

 
EIOPC

2004/9/EC sayılı Komisyon Kararıyla, sigorta ve mesleki emeklilik konularıyla ilgili olarak Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Komitesi (The European Insurance and Occupational Pensions Committee –EIOPC-) adıyla bir istişari komite kurulmuştur.

Komitenin öncelikli amacı, sigorta ve mesleki emeklilik alanlarında AB kurallarının uygulanmasına yönelik inceleme yapma ve bu konulardaki mevzuat teklifleri hakkında Avrupa Komisyonu’na tavsiyelerde bulunmaktır.

Komite, 27 Üye Devletin sigorta denetleme ve düzenleme kurumlarından temsilciler  ile Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn gibi ülkelerin gözlemcilerinden oluşmaktadır. EIOPC, düzenli aralıklarla ve gerektiği durumlarda toplanmaktadır. 


ustok Şubat Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar